Előfordulhat, hogy Önnek hosszabb vagy rövidebb ideig gondot okoz a havi törlesztőrészletek befizetése. Ha időben felismeri és személyesen jelzi munkatársainknak a problémát a fiókhálózatunkban, akkor az Ön helyzetének megfelelő megoldásainkkal segíthetünk fizetési nehézségein.
Hogyan kezdjen neki?
Nagyon fontos, hogy Ön pontosan és teljeskörűen tisztában legyen saját pénzügyi helyzetével. Kérjük, mielőtt személyesen felveszi velünk a kapcsolatot, gondolja végig a következőket:
1. Milyen a jelenlegi pénzügyi helyzete, és mi az oka a nehézségeinek?
Milyen a jelenlegi pénzügyi helyzete, és mi az oka a nehézségeinek?
Milyen a jelenlegi pénzügyi helyzete?
Írja össze bevételeit és kiadásait, hogy átlássa jelenlegi pénzügyi helyzetét! Ezt azért is érdemes megtennie, mert így:
- fel tudja mérni, mekkora összeg hiányzik a havi költségvetéséből,
- eldöntheti, melyik kiadása kevésbé fontos,
- megtudhatja, hogy min érdemes leginkább spórolnia,
- tervezhetőbb lehet a családi költségvetés, és
- meggyorsíthatja a megállapodást a bankkal
Mi az oka a nehézségeknek?
Fontos, hogy tisztában legyen vele, miért változott meg a korábbi anyagi helyzete. Ez határozza meg a probléma mértékét és a lehetséges megoldásokat.
- Elveszítette a munkahelyét?
- Lecsökkent a jövedelme?
- Balesete volt?
- Valamilyen tragédia történt a családban?
- Megemelkedett a havi törlesztőrészlet összege?
- Nagyobb váratlan kiadások merültek fel?
Melyik banknál és milyen hitele van?
Akkor is tudunk segíteni Önnek, ha egy másik banknál felvett lakáshitelét nem tudja törleszteni. Ebben az esetben érdeklődjön munkatársainknál, hogy kedvezőbb hitelre tudja-e cserélni meglévő lakáshitelét.
Rendelkezik Ön törlesztési biztosítással?
Ellenőrizze a szerződése dokumentumait, és ha Ön rendelkezik törlesztési biztosítással, járjon utána, hogy a biztosító fizet-e az Ön helyzetében. Ehhez szükség esetén kérjen segítséget attól a szolgáltatójától, ahol a biztosítást megkötötte!
Ha a biztosítást a Groupama Biztosítónál kötötte, hívja a plusz+36 (1) 467 3500 telefonszámot, és válassza az élet-, baleset- és nyugdíjbiztosítások menüpontot, vagy keresse fel a biztosító valamely ügyfélszolgálatát! A biztosítás igénybevételéhez szükséges dokumentumokat a biztosítótól kérheti.
Milyen mértékű a fizetési nehézség?
Átmeneti fizetési nehézség
A fizetési nehézség átmeneti, ha legfeljebb 6-12 hónapig tart, és Ön csak kisebb összegekben tudja fizetni havi törlesztőrészleteit. Ezt okozhatja például:
- betegség
- baleset
- váratlan nagyobb kiadás
- a család összjövedelmének csökkenését okozó egyéb esemény
Tartós fizetési nehézség
A fizetési nehézség tartós, ha várhatóan fél évnél tovább tart, és Ön nagy valószínűséggel nem lesz képes befizetni a törlesztőrészleteit. Ezt okozhatja például:
- munkahelyének elvesztése
- hosszabb orvosi kezelés
- válás, haláleset
- természeti katasztrófa
- tartós bevételkieséssel járó egyéb esemény
Fizetési nehézségek - személyre szabott megoldások című videó teljes szövegű átirata
A videó rajzos stílusú. Egy elsősegélydoboz, egy balesetet szenvedett autót és egy füstölgő házat, majd egy aprópénzt számolgató kezet látunk.
Narrátor: Mindenkinek adódhat az életében olyan helyzet, amikor átmenetileg vagy tartósan nehézséget okozhat a rendszeres hiteltörlesztés.
Vált a kép: egy kézben tartott okostelefont látunk, melyen valaki megérinti az OTP Bank feliratú ikont.
Narrátor: A legfontosabb, hogy ilyenkor ne meneküljünk a probléma elől.
Vált a kép. Most osztott képen egy telefonon ügyintézővel beszélő férfit látunk.
Narrátor: Minél előbb keresse meg bankunkat, hogy közösen találjunk megoldást a problémájára.
A képernyőn a következő szöveg van kiírva: Mi a teendője, ha fizetési nehézségei adódnak?
Narrátor:Mi a teendője, ha fizetési nehézségei adódnak?
Vált a kép. Egy lapra felírják egymás alá a következő szavakat: Havi bevételek, havi kiadások, törlesztőrészlet.
Narrátor: Írja össze bevételeit és kiadásait!
Vált a kép. Egy billegő mérleg egyik serpenyőjében bankjegykötegek, a másikban étel, csekk, cipő látható.
Narrátor: Mérje fel: mekkora összeg hiányzik a havi költségvetéséből, min tud spórolni, melyik kiadása kevésbé fontos!
A bank elérhetőségeit látjuk a képernyőn: telefon: 061 299 2999, e-mail cím: adosvedelem@otpbank.hu, honlap: otpbank.hu.
Narrátor: Keressen bennünket telefonon vagy e-mailben és tájékozódjon weboldalunkon!
Vált a kép. Egy férfit látunk, aki egy levelet bont ki. A képen felirat: Legyen elérhető!
Narrátor: Reagáljon a bank által küldött fizetési figyelmeztetőkre!
Vált a kép. Egy íróasztal és az azon álló számítógép mögött ülő ügyintézőt látunk, illetve a monitorján növekvő és csökkenő oszlopdiagramokat.
Narrátor: Szakértő munkatársaink a megfelelő megoldás megtalálása érdekében mérlegelik és egyeztetik Önnel a pénzügyi helyzetét, a rendelkezésre álló fizetéskönnyítési megoldásokat és hogy fizetési nehézsége átmeneti, vagy tartósan áll-e fenn.
A képernyőn a következő szöveg van kiírva: Milyen lehetőségeket kínálunk?
Narrátor: Milyen lehetőségeket kínálunk?
Vált a kép. Egy koordináta rendszerben, melynek vízszintes tengelye mellé a „Futamidő 10 év” felírat van írva, függőleges tengelye mellé pedig a „Törlesztőrészlet”, egyforma magasságú tíz oszlop van rajzolva. Mikor a futamidőt jelző vízszintes vonal megnyúlik és a felirat 20 évre változik. Újabb négy oszlop jelenik meg és az összes törlesztőrészlet nagyságát jelző oszlop magassága lecsökken. Felirat: Futamidő meghosszabbítása.
Narrátor: Amennyiben egyenletes törlesztésű hitele van, megoldás lehet a futamidő meghosszabbítása, mely esetén csökken a havonta fizetendő törlesztőrészlet, de a hiteltörlesztés terheit tovább kell viselnie.
Most az első öt oszlop lesz kisebb, a többi öt oszlop viszont magasabb lesz. A futamidő tengelye mellett a felirat változatlan: 10 év. Felirat: Törlesztés csökkentése.
Narrátor: Lehetőség van továbbá átmeneti törlesztőrészlet csökkentésre, mely során ugyan egy rövid időszak alatt a korábbinál alacsonyabb törlesztőrészleteket kell fizetnie, de az engedélyezett időtartamot követően várhatóan a korábbinál magasabb törlesztőrészletet kell majd fizetnie, mely összege mérsékelhető a futamidő meghosszabbításával.
A második öt oszlop magassága lecsökken ugyanakkorára, mint az elsőké, és újabb, azonos magasságú oszlopok jelennek meg ezektől jobbra. A futamidő tengelye megnyúlik, a felirat mellette 20 évre változik.
Narrátor: A választott megoldás igénylésében szakértő kollégáink segítenek.
A kép vált, egy banki ügyintézővel beszélgető férfira. Az ügyintéző monitorján megjelenik a „Lehetőségek” felirat, alatta pedig sorra kipipálásra kerülnek az OTP Bank honlapját stilizáltan megjelenítő, felsorolás formába szedett választási lehetőségek.
Narrátor: Fontos, hogy tisztában legyen a megoldási lehetőségekkel és a fizetési nehézségek következményeivel.
A képen felirat: Fizetési nehézségek következményei.
Narráció: Fizetési nehézségek következményei.
Vált a kép. Az osztott kép bal oldalán egy ébresztőórát és halmozódó pénzkötegeket, a jobb oldalán egy kézfogást látunk.
Narráció: Ha nem fizeti időben a részleteket, és nem sikerül Önnel megegyezésre jutnunk,
A kép elsötétedik, majd egy boríték jelenik meg a közepén, mely fölött „Felmondási értesítő” felirat olvasható.
Narráció: akkor kölcsönszerződése felmondásra kerül, amiről levélben is értesítjük Önt.
A boríték elfoglalja a kép bal oldalát, egy felkiáltójel látható a borítékból kilátszó levélpapíron.
Narrátor: Ezt követően is van még lehetősége a tartozás rendezéséről megállapodni, de a felmondással egyidejűleg már több kellemetlenséggel is számolnia kell:
Vált a kép. A bal oldalon elhelyezkedő és az OTP Bankot szimbolizáló ikontól egy „Hiteltartozás” feliratú nyíl érkezik meg az OTP Faktoringot szimbolizáló ikonhoz.
Narráció: A bank átadhatja tartozását egy követeléskezelőnek;
Vált a kép. Vastag pénzkötegek emelkednek ki a semleges háttér előtt.
Narráció: Tartozása egy összegben lesz esedékes;
Vált a kép. Egy számítógép monitoron a “Központi Hitelinformációs Rendszer” felirat olvasható. Alatta megjelenik a már látott férfi és mellette stilizáltan a rá vonatkozó információk.
Narrátor: Az ügyfelek, valamint a kölcsönszerződés jogszabályban meghatározott adatai bekerülnek a KHR negatív listájára, ami megakadályozhatja a későbbi hitelfelvételt.
Vált a kép. Egy autót, egy perselymalacot és egy házat látunk. Egy felülről benyúló kéz kiemeli a képből mindhárom tárgyat.
Narrátor: Végső esetben megindul a végrehajtás, melynek költségei is Önt terhelik.
Vált a kép. Középen az OTP Bank ikonja. Körülötte színes kör alakú pöttyök, körongok. Ezekben sorra megjelennek különböző életkorú és foglalkozású emberek, illetve egy család.
Narrátor: Idáig azonban nem kell eljutnia! Együttműködő ügyfeleink több mint 90%-ának rendszerint 3 hónapon belül rendeződik a helyzete.
Eltűnik a bank ikonja, és eltűnnek a karakterek, megjelenik a következő szöveg feliratként: A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A részletes feltételekről érdeklődjön tanácsadóinknál, és tájékozódjon a honlapon közzétett vonatkozó üzletszabályzatokból és hirdetményekből.
Kérdése van?
Telefonon
Hívja a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámot, ahol visszahívást kérhet kollégánktól, aki egyeztet Önnel fizetési nehézségeiről, és a probléma lehetséges megoldásáról.
Mi történik, ha késik a törlesztőrészletek befizetésével?
Hátralékkezelés
Ha Ön nem fizet be időben egy törlesztőrészletet, akkor a következő napokban számíthat arra, hogy megpróbálunk kapcsolatba lépni Önnel és a szerződést aláíró további kötelezettekkel. Célunk, hogy megtudjuk, mi a késedelem oka, és igyekszünk együtt megoldást keresni a felmerült problémára. Ezen felül írásban is tájékoztatjuk a tartozásról és a nem fizetés következményeiről.
Az eljárás során figyelembe vesszük, hogy Ön mennyire együttműködő. Azt tanácsoljuk, hogy legyen őszinte fizetési nehézségeivel kapcsolatban!Kölcsönszerződés felmondása
Ha a törlesztőrészletek befizetésével továbbra is folyamatosan elmaradásban van, és nem sikerül Önnel megegyezésre jutnunk, akkor az a szerződés felmondásával járhat. A felmondásról levélben értesítjük Önt és a szerződést aláíró egyéb kötelezetteket (adóstárs, kezes, zálogkötelezett). A felmondás egyik következménye, hogy a teljes tartozása egy összegben lesz esedékes.
A behajtási eljárás akkor is megindul, ha Ön nem veszi át a felmondólevelet. A legtöbb esetben még ekkor is igénybe vehet valamilyen fizetéskönnyítő megoldást. Azt tanácsoljuk, hogy a felmondást követően is legyen együttműködő, hogy elkerülhesse a végrehajtást.Behajtás / végrehajtás
A felmondás után eladhatjuk a követelésünket az OTP Faktoring Zrt. vagy más követeléskezelő cégnek, de közvetlenül is elindíthatjuk a végrehajtási eljárást.
Fontos tudnia, hogy:
- törvényi kötelességünk átadni az adósok mulasztási és felmondási adatait a KHR-rendszernek (régen BAR-lista). Onnantól, hogy Ön mulasztással szerepel a KHR-rendszerben, nehezebben tudunk megoldást találni a fizetési problémájára, előfordulhat, hogy nem kaphat új - kiváltó - hitelt.
- a végrehajtás kiterjed az Ön, adóstársa és a kezes vagyonára is, azaz: jövedelmére, ingóságaira és végül az ingatlanjaira is.
A végrehajtási eljárás költségeit Önnek kell majd kifizetnie, mely elérheti a teljes tartozása 10–20 százalékát is.
Gyakran ismételt kérdések
A hátralék visszafizetése
Ha nem tudja egy összegben visszafizetni a hátralékát, akkor két lehetősége van:
- egyedi engedéllyel a hátralékot részletekben is visszafizetheti a havi törlesztőrészleten felül, szerződésmódosítás nélkül, vagy
- a tartozás összegét tőkésíthetjük, ehhez módosítanunk kell a szerződését.
Ha ilyen helyzetben van, kérjük, hívja a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámot, vagy írjon az adosvedelem@otpbank.hu e-mailcímre!
Hívja központi hitelinformációs vonalunkat a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámon, vagy igényeljen számlaforgalmi kimutatást, melynek díját a vonatkozó hirdetmény tartalmazza.
A kölcsön felmondása
Ha nem szeretné, hogy végrehajtási eljárás induljon Ön ellen, akkor a felmondást tartalmazó dokumentumban szereplő határidőn belül hívja a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámot, vagy befizetés teljesítése mellett nyújtsa be kérelmét a szerződéses jogviszony helyreállítása érdekében az adosvedelem@otpbank.hu e-mail címre. A kérelem beérkezését követően megvizsgáljuk a kölcsönszerződés helyreállításának lehetőségét.
A felmondás után elindíthatjuk a végrehajtási eljárást, és átadhatjuk az Ön szerződését és a követelésünket az OTP Faktoring Zrt.-nek vagy más követeléskezelő cégnek.
Az illetékes ügyintézőtől a központi hitelinformációs vonalon kérhet visszahívást a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámon.
A behajtást nem tudja elhalasztani vagy megakadályozni azzal, hogy nem reagál az értesítésekre. Azt javasoljuk, hogy működjön együtt munkatársainkkal, mert így van esély arra, hogy még időben megoldást találjunk a problémára.
A kölcsön fedezete
Ha éppen most adják el a kölcsön fedezetét szolgáló ingatlant, akkor kérjük, hogy az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződést:
- nyújtsa be az OTP Bank bármelyik fiókjában, vagy
- küldje el az adosvedelem@otpbank.hu e-mail címre, vagy
- postázza el a 1876 Budapest címre!
Majd kérjen számlazárást az OTP Bank bármelyik bankfiókjában! A számlazáráshoz meg kell adnia azt is, pontosan melyik napon fizetné vissza a tartozását.