Az előző évi növekedés után is számos kihívással néz szembe idén az agrárium – hangzott el az OTP Agrár Gálán. A rendezvényen a szektor helyzetének áttekintése mellett a hitelintézet Agráriumért OTP Díjjal tüntetett ki öt mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozót, értékteremtő munkájának, illetve kiemelkedő szakmai teljesítményének elismeréseként.
Tavaly, a korábbi évekhez hasonlóan eredményes évet zárt a magyar agrárium, hiszen a szektor teljesítménye mintegy 3 százalékkal bővült, és az ország export többletének a felét az agrártermékek tették ki, ami 2776 milliárd forintnyi exportértéket jelent. 2020 azonban a gazdaság más szereplői mellett a mezőgazdaság számára is tartogat új kihívásokat – mondta Csányi Sándor, az OTP Csoport elnök-vezérigazgatója a hitelintézet Várkert Bazárban tartott Agrár Gáláján.
„A kihívások között talán elsőként kell megemlítenünk a klímaváltozást, amely súlyos veszteségeket okozott és okoz a mezőgazdaságnak. Nehezíti a hagyományos agrártermelést a közös agrárpolitika (KAP) reformja, valamint az, hogy várhatóan EU-s agrárbüdzsé Magyarországra jutó része is csökkenni fog. Emellett egyre sürgetőbbé válik a hazai agrárgazdaságban a generációváltás, valamint a digitalizáció, amely ugyan a kihívások megoldásának is lehet eszköze, ám egyben jelentős feladatot is jelent” – mutatott rá Csányi Sándor, az OTP Csoport elnök-vezérigazgatója.
„Az Agrárminisztérium elkezdte a 2021 és 2027 közötti időszak támogatási rendszerét tartalmazó Stratégiai Terv kidolgozását” – mondta az agrárminiszter az OTP gálaestjén. Ez a dokumentum tartalmazza 2027-ig a Közös Agrárpolitika részeként Magyarországra érkező valamennyi európai uniós forrás felhasználásának keretrendszerét, és irányait. Nagy István felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy a stratégiai tervet az Európai Bizottságnak jóvá kell hagynia. „Az európai politikában jelentős hangsúlyt kap a klímaváltozással szembeni küzdelem, amely mindenképpen érinteni fogja az agráriumot is” – tette hozzá Nagy István.