Ismét kormányzati leállás jöhet az Egyesült Államokban
Tetszett a cikk? Ezek is érdekelhetik
OTP Ébresztő: A közel-keleti konfliktus enyhülése nyomán élesen esett a nyersolaj jegyzése
Enyhe emelkedést hozott a hét első kereskedési napja a mértékadó európai tőzsdéken, amikor a technológiai és energia szektor esését ellensúlyozták a közel-keleti konfliktus enyhüléséből profitáló szektorok. A KKE-régió tőzsdéi is feljebb kapaszkodtak; a BUX 0,7%-kal emelkedett. A Wall Street-i indexek kisebb elmozdulásokkal vegyesen zártak; a befektetők figyelme már a hét hátralevő részében esedékes Fed kamatdöntő ülés és a technológiai óriások gyorsjelentései felé fordult. A WTI hordójának jegyzése több mint 7, a Brenté több mint 8%-kal került lejjebb. Az olajárak esésével enyhülő inflációs aggodalmak nyomán estek a fejlett piaci kötvényhozamok. A hazai hosszú hozamok is érdemben lejjebb tolódtak. A EURHUF a 360-as szint körül mozog. Ma kezdődik a Fed 2 napos kamatdöntő ülése és újabb nagy nevekkel folytatódik a gyorsjelentési szezon.
OTP Ébresztő: Enyhültek a légicsapások a Közel-Keleten
Emelkedtek pénteken az európai indexek, így ismét pluszban zárták a hetet. A júliusi BMI adatok pozitív képet festettek az eurózona kilátásairól, ugyanakkor Trump új vámokat vetett ki, többek közt Európát is érintve. A BUX csökkent pénteken, a hetet viszont pluszban zárta. A KSH szerint csökkent a foglalkoztatottak száma, növekedett a munkanélküliség. A hétvégére alábbhagytak a légicsapások Irán és a környező országok között. Ez ismét 100 dollár alá szorította az olajárat. Csökkent az S&P pénteken és a hét egészében is. Az Egyesült Államokban is emelkedett a kompozit BMI. Lokális csúcsaikról lejjebb fordultak a fejlett piaci kötvényhozamok. A hazai hozamok emelkedtek, a forint kissé erősödött. A héten Q2-es GDP adat érkezik hazánkra, az eurózónára és az Egyesült Államokra is. Ezen kívül az Eurózóna és az amerikai inflációs adatokra, és a Fed kamatdöntésére lesz érdemes figyelni.
Hétfőn gyenge emelkedést értek el az európai tőzsdeindexek. Jól teljesített az egészségügyi, a luxus, a bányászati és a technológiai szektor. Az olajárak esése tartotta nyomás alatt az energetikai szektort az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Emelkedtek az amerikai részvényindexek. Jól teljesített a technológiai szektor. Szerdától ismét kormányzati leállás fenyeget az Egyesült Államokban. Szigorúbb hangvételű nyilatkozatokat tettek a Fed döntéshozói Erős adat érkezett a folyamatban lévő lakáseladások számáról. Kissé estek az amerikai és az európai kötvényhozamok. 1,173-ig emelkedett az EUR/USD. A 391-es szint fölé kúszott a forint árfolyama az euróval szemben.
Hétfőn gyenge emelkedést értek el az európai tőzsdeindexek
Hétfőn gyenge emelkedést értek el a vezető európai tőzsdeindexek. A Stoxx600 0,2%-os erősödésének lendületet adott a luxus szektor 1,9%-os és az egészségügyi szektor 0,9%-os emelkedése. Az utóbbi így némileg korrigált az elmúlt öt kereskedési nap gyenge teljesítménye után. 15,6%- ot emelkedett a belga székhelyű gyógyszeripari vállalat, az UCB, miután amerikai versenytársa, a MoonLake Immunotherapeutics vegyes eredményeket közölt bőrbetegségre kifejlesztett gyógyszerével kapcsolatban. Az AstraZeneca közel 1%-ot erősödött, miután közölte, hogy részvényeit közvetlenül jegyezteti a New York-i tőzsdén, a jelenlegi letéti részvények helyett. Felfelé húzták az indexet a bányavállalatok és a technológiai szektor. Estek ugyanakkor a banki részvények. Az energetikai szektort pedig az olajár 3%-ot meghaladó mértékű esése tartotta nyomás alatt.
Digitalizációval, automatizálással és a légitársaságai közti hatékonyabb együttműködéssel tervezi növelni nyereségét a Lufthansa. A hétfői bejelentés alapján 2030-ig 4000 adminisztratív álláshelyet szüntetnek meg. Az árfolyam végül csak 0,15%-ot emelkedett, bár napközben +2% felett is volt a papír.
Az eurózóna nagy gazdaságai közül a spanyol inflációs adat jelent meg, amely a várakozásokkal összhangban év/év alapon 3% lett. A francia, német és olasz adatok ma érkeznek. Az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe a 95,5-ös értékkel mind a vártnál, mind az előző havi értéknél kissé jobban alakult szeptemberben. A KKE-régiós indexek is csak visszafogott, 0%-hoz közeli emelkedést tudtak elérni.
A nyugat-orientált Cselekvés és Szolidaritás Párt nyerte a vasárnapi választásokat Moldovában. A választásnak kiemelt jelentőséget adott, hogy az EU-párti és az oroszbarát politikai erők csaptak össze, így a választók a külpolitikai orientációról is döntöttek. Az eredmények alapján Maia Sandu elnök pártja megőrizheti a parlamenti többségét, és az ország jó eséllyel tovább haladhat a 2030-ra kitűzött uniós csatlakozás felé.
Az USA október 1-hez képest újabb 8 nappal elhalasztotta a szerb állami olajvállalat (NIS) ellen – a többségi orosz tulajdon miatt - kivetendő szankciókat.
Szerdától ismét kormányzati leállás fenyeget az Egyesült Államokban
Az egyre inkább fenyegető kormányzati leállás és a Fed-döntéshozók szigorúbb nyilatkozatai sem tudták pirosba fordítani az amerikai indexeket. Európához hasonlóan az USA-ban is nyomás alatt volt az energiaszektor. A technológiai szektor ugyanakkor felfelé húzta a tőzsdéket. Az Nvidia 2,1%-kal, a Microsoft 0,6%-kal emelkedett. Az Electronic Arts játékszoftvergyártó részvényei 4,5%-kal emelkedtek egy 55 milliárd dolláros felvásárlási ügylet hírére. Az AppLovin mobiltechnológiai vállalat 6,3%-ot ment fölfelé. Miután Donald Trump amerikai elnök vasárnap egy videóban népszerűsítette a kenderből származó kannabidiol egészségügyi előnyeit, az amerikai tőzsdén jegyzett kannabiszhoz kapcsolódó cégek részvényei is emelkedtek.
Szerdától ismét kormányzati leállás fenyeget az Egyesült Államokban. A republikánusoknak demokrata támogatásra is szükségük van, hogy ideiglenes, november 21-ig terjedő finanszírozási törvényüket elfogadtassák. A demokraták ugyanakkor nagyvonalúbb egészségügyi kiadásokhoz kötik a támogatásukat. Egyelőre nem látszik a megállapodás.
Az FOMC-ben szavazati joggal jelenleg nem rendelkező Beth Hammack, a Cleveland Fed elnöke szigorú hangvételű nyilatkozatot tett. Hammack szerint a restriktív monetáris politikát fenn kell tartani a továbbra is cél fölötti infláció letörésére. Alberto Musalem, a St. Louis-i Fed elnöke – aki idén szavazati joggal rendelkezik az FOMC rotációs rendszerében – nyitott a további kamatcsökkentésekre, de óvatosságra intett, és hangsúlyozta, hogy a kamatokat elég magasan kell tartani ahhoz, hogy továbbra is fékezzék az inflációt A piac jelenleg csaknem 90%-os valószínűséggel árazza az októberi 25 bázispontos kamatvágást.
A folyamatban lévő lakáseladások száma a vártnál nagyobb mértékben, 4%-kal ugrott meg augusztusban az előző hónaphoz képest.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn elnyerte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök támogatását az Egyesült Államok által szorgalmazott béketervhez, amely véget vetne a közel két éve tartó gázai háborúnak. Ugyanakkor kérdéses, hogy a Hamász elfogadja-e az elképzelést.
Kissé estek az amerikai és az európai kötvényhozamok
Az amerikai kormányzati leállástól való félelem miatt kissé estek az amerikai és az európai kötvényhozamok is tegnap; a tízéves dollár hozam 4,15, a német 2,7%-ig süllyedt. A dollár kissé gyengült az euróval szemben, 1,173-ig emelkedett az EUR/USD.
Ezúttal nem segített a gyenge dollár a forinton: a múlt héten megindult gyengülés folytatódott és a 391-es szint fölé kúszott az euróval szembeni árfolyam. A kötvénypiaci referenciahozamok minimálisan csökkentek, 6,8% felé közelít a tízéves hozam. Megfelelő volt az érdeklődés a DKJ csereaukción, ahol 15 milliárd forint értékű kincstárjegy cserélt gazdát. Ma 25 milliárd forint értékű, három hónapos DKJ-t kínál az ÁKK.
Mire lesz érdemes figyelni?
A kínai feldolgozóipari BMI mind a hivatalos NBS, mind a RatingDog szerint hathavi csúcsára emelkedett szeptemberben, meghaladva a szakértői várakozásokat. A záráshoz közeledve mérsékelt, nulla közeli elmozdulást mutatnak az ázsiai indexek. A legnagyobb elmozdulást a 0,4%-os pluszban lévő SSEC tette.
Ma a német, francia és olasz infláció mellett Németországból az augusztusi kiskereskedelmi forgalom érkezik. Magyarországon az augusztusi külkereskedelmi mérlegre és az ipari termelői árakra lesz érdemes figyelni. Az USA-ban a szeptemberi fogyasztói bizalmi index és az augusztusra vonatkozó üres álláshelyek száma jelenik meg.
Hozzon ki többet befektetéseiből!
Személyre szabott megoldásokért keresse szakértőinket!
Az OTP Global Markets szakértői személyre szabott tanácsadással segítenek önnek megtalálni a befektetési céljaihoz szükséges eszközöket és stratégiákat.
SzakértőinkÉrtékpapírszámla
Első lépés, hogy gondoskodjon a jövőjéről.
RészletekElemzői hírlevél
Ne maradjon le friss elemzéseinkről!

