Ti beszéltek róla?

A pénzről is világosítsd fel időben a gyermeked

Ti beszéltek róla?

Minden, amit szülőként tudnod érdemes!

Ezen az oldalon tippekkel, videókkal, cikkekkel és ajánlókkal segítünk neked abban, hogy pénzügyileg tudatosabb gyermeket nevelhess.

A pénzügyi tudatosság otthon kezdődik

Akár szavakon, akár egy-egy tekinteten keresztül, akár tudattalanul, de mindenki kiskorától kezdve tanul a pénzről. A felnőttkorban meghozott pénzügyi döntésekben is meghatározó az otthonról hozott példa.
Cikkeinkből megtudhatod, miért fontos a saját és gyermeketek szempontjából is tudatosítani a pénzzel kapcsolatos családi mintáitokat.

Így vezesd be gyermeked a pénzügyekbe!

Ahhoz, hogy a ma gyerekeiből egy pénzügyileg tudatos generáció válhasson, a pénzügyi alapfogalmak tisztázását a lehető leghamarabb el kell kezdeni. Azzal, hogy a gyermekeknek rálátást biztosítunk a család pénzügyi döntéseire és szokásaira, több szempontból is sokat teszünk a pénzügyi tudatosságuk fejlesztéséért.

Nem tudod, hogy hogyan kezdj neki a beszélgetésnek?

Vannak tabutémák, amelyekről nem beszélünk rendszeresen a családi asztalnál, pedig gyermekeink fejlődése érdekében szükség lenne rá. Ilyen téma a pénzügyek is. Segítünk elindítani a beszélgetést, hogy gyermekednek könnyebb legyen megtennie a következő lépéseket a tudatos pénzkezelés útján.

Tudatos pénzügyi nevelés - fontosabb, mint gondolnád

Akár akarjuk, akár nem, a pénzzel kapcsolatos döntések felnőtt életünk sok területét áthatják. A napi bevásárlástól kezdve a tankoláson át a munkahely választásáig pénzzel kapcsolatos döntéseket kell meghoznunk a gyermekeink előtt.

Mit jelentenek az alábbi pénzzel kapcsolatos szólások?

Gondolj csak bele, hányszor hallottad te is ezeket szüleidtől, nagyszüleidtől. A szólások, közmondások szemléletesen mutatják be a pénzzel kapcsolatos bölcsességeket, és nem utolsósorban jó beszédindítók, amellyel segíthetsz a gyermeknek jobban megérteni a pénz működését.

Pénzügyekről gyereknyelven

A legtöbb családban úgy érzik a szülők, a gyerekeket felesleges terhelni pénzügyi kérdésekkel, elég, ha majd felnőttként szembesülnek velük, ezért nem vonják be a gyermekeiket a családi gazdálkodásba. Pedig a szakértő szerint fontos lenne!

Családi tabuk a pénz körül

Azok, akik a pénzügyeikről őszintén beszélnek, jó eséllyel alakítanak ki tudatos pénzügyi szokásokat. Ez ahhoz is vezethet, hogy többet keresnek és többet takarítanak meg. Mégis a pénzről legtöbbször nehezen beszélünk, még legbelsőbb családi körben is vonakodva hozzuk fel a témát.

“Nálunk az sem tabu, hogy mennyit keresek”

Fiala Borcsa, a wmn.hu és számos könyv szerzője, két nagykamasz édesanyja. Vajon mit csinál máshogy a pénzügyi nevelésben, mint amit a szüleitől látott? Mióta ad zsebpénzt a gyermekeinek? Vajon vannak náluk tabuk a pénzügyekben?

Az első zsebpénz

A pénzügyi nevelés egyik leggyakrabban felmerülő eszköze a zsebpénz. A témát rengeteg kérdés övezi, amelyekre nincs két egyforma válasz. Cikkeinkben körüljárjuk a zsebpénzzel kapcsolatos lehetőségeket, megoldásokat és azok hatásait a gyermekek pénzügyi tudatosságára.

Mikor jöhet jól a bankszámla?

Az első zsebpénz

Ha gyermeked rendszeresen kap zsebpénz, OTP Junior bankszámlával megtanulhat felelősen gazdálkodni vele.

Tervezés

Ha gyermeked szeretne félretenni nagyobb dolgokra, OTP Junior bankszámlával és a Persely funkcióval segíthetsz neki a megtakarítások kezelésében.

Ösztöndíjak

Ha gyermeked iskolai ösztöndíjat kap, OTP Junior számlával könnyen hozzáférhettek.

Ballagás

Gyakori jelenség a ballagóknak pénzt ajándékozni. A gyermekednek ilyenkor fontos irányt mutatnod abban, hogy a hirtelen kapott pénzt hogyan tegye félre vagy költse hasznosan. OTP Junior számlával könnyen takarékoskodhattok!

Diákmunka

Gyermeked első munkájából származó keresetét érdemes a gyermek saját számlájára helyezni, így ő megtanulhatja kezelni és beosztani a pénzét.

Osztálykirándulás, külföldi utazás

Ha gyermeked gyakran vesz részt osztálykirándulásokon, vagy utazik külföldre, az OTP Junior számla biztonságos és kényelmes fizetési lehetőséget biztosít.

Ha felkeltettük az érdeklődésedet, és többet szeretnél megtudni az OTP Junior számláról, kattints a Megnézem gombra további információkért!

Miért kap a gyermek zsebpénzt?

A zsebpénz a pénzügyi tudatosságra nevelés egyik nagyon fontos tanítási eszköze. Ha a gyerekeknek észszerű mennyiségű pénzt adunk, amivel gazdálkodhatnak, akkor megtanulnak előre tervezni, megtakarítani, kompromisszumokat kötni és különbséget tenni a kívánságaik és a szükségleteik között.

A pénzügyi önállóság első lépése: a zsebpénz beosztása

A gyermekek pénzügyi szemléletformálását érdemes olyan alapvető kérdésekkel elkezdeni, mint hogy mi a pénz értéke, mi az a kiadás és bevétel, mit kell ahhoz tenni, hogy elérjünk egy-egy anyagi célt. Ezt ajánlott először játékos formában gyakorolni, később pedig a saját zsebpénz beosztásával.

Közösen dönteni a zsebpénzről

Ma már sok magyar szülő korábban kezd el a pénzügyekről beszélgetni gyermekeivel, mint a korábbi generációk tagjai. Az OTP Bank 2023-as Pulzus felméréséből kiderült, hogy ezek a szülők több információt próbálnak átadni, mint amennyivel a saját családjuk ellátta őket, többségüknek azonban nehézséget okoz a gyakorlati tudásátadás . A zsebpénz egy olyan közös nevező lehet, amellyel a szülő és a gyermek egyaránt tudatosabbá válhat.

A jövőtudatos gondolkodás alapjai

Csufor Lilla, az OTP Fáy Alapítvány képzési igazgatója röviden összefoglalja, milyen játékos feladatokkal érdemes a szülőknek bevezetni gyermekeiket a pénzügyek világába, és hogyan segíthetik a jövőtudatos gondolkodás kialakulását.

Segítség a mindennapokhoz


Mennyire tudatosak a fiatalok a pénzügyekben? – trénert és szülőt kérdeztünk

  • Hol tartanak gyerekek a pénzügyi ismeretek terén?
  • Kinek a feladata az edukáció?
  • Mi ebben a szülőknek, az iskolának, vagy akár a bankoknak a szerepe?
  • Milyen témákkal és módszerekkel érdemes elkezdeni a pénzről beszélgetni otthon a gyerekkel?
  • Miért fontos, hogy mihamarabb szó essen a pénzügyekről családon belül?

Egyebek mellett ezekre a kérdésekre kereste a választ az OTP Bank podcast-sorozatának legutóbbi epizódja, amelynek vendége Csufor Lilla, az OTP Fáy András Alapítvány képzési igazgatója, valamint Nagy László Nándor kétgyermekes gazdasági és pénzügyi szakújságíró volt.

Az első megtakarítások

Ha megtanítod a gyermekednek, hogy hogyan kell félretenni, segítesz neki megérteni, hogy a pénz nem végtelen erőforrás, és hogy időnként döntéseket kell hozni. Ez a tudás később segíti majd, hogy tudatosabban tervezze jövőjét és képes legyen felkészülni a váratlan kiadásokra is.

A nlc-vel közös videónkban szülőket és gyerekeket kérdeztünk a pénzről, spórolásról.

Hogyan támogathatod gyermeked pénzügyi tudatosságát?

Tudjuk, hogy szülőként mennyire nehéz pénzügyi tudatosságra nevelni gyermeked, főleg úgy, hogy nincs mindig kéznél valamilyen segítség. Nehéz megtalálni az egyensúlyt aközött, hogy ráláss a költéseikre, miközben teret is adsz neki, hogy saját döntéseket hozzon.

Az OTP Junior számlával és a szülői funkciókkal segítünk, hogy mindig képben lehess és közben gyermeked is megtanuljon felelősségteljesen bánni a pénzzel.

Készpénz helyett fizetési kérelem

Pár kattintással elutalhatod a zsebpénzét, ami azonnal megérkezik a számlájára. Ráadásul az utalás díjmentes, ha gyermeked fizetési kérelmet küld számodra.

Egyszerű és kényelmes fizetés okoseszközökkel

Gyermeked kényelmesen és biztonságosan fizethet okosórán és mobilon az OTP Junior bankszámlájához tartozó Mastercard bankkártyájával.

Nyomon követheted kiadásait

Gyermekeddel egyszerűen ellenőrizhetitek kiadásait az OTP MobilBankban a Kiadásfigyelővel, így folyamatosan láthatjátok, mire és mennyit költött.

Megszabhatod a kereteket

OTP Junior számlához kapcsolódó hasznos digitális funkciókat és kártyalimiteket állíthatsz be!

Tanítsd meg gyermekednek a spórolás alapjait!

Használjátok a digitális Persely funkciót és tűzzetek ki célokat!

Tudatos és biztonságos online vásárlás

Már a neten vásárolna? OTP Junior számlával gyermeked újabb lépést tehet az önállóság felé.

Ha felkeltettük az érdeklődésedet, és többet szeretnél megtudni az OTP Junior számláról, kattints a Megnézem gombra további információkért!

Rajtunk múlik, hogy mit adunk át a gyereknek

Kevés nagyobb tabu van a társadalmunkban a pénzügyeinknél – talán csak a szexről beszélünk nehezebben, mint arról, hogy mennyit keresünk, mire költünk, vagy mi az, amit épp nem engedhetünk meg magunknak. És bár sokszor kényelmesebb lenne, nem dughatjuk homokba a fejünket, különösen, ha a gyerekeink pénzügyi tudatossága a tét.
De hogyan érdemes nekikezdeni? És milyen korban? Van-e tuti módszer, vagy bejáratott ökölszabály? A wmn-nel közös videónkban Muzsi Beáta, az OTP Bank fiatal szegmensének vezetője is elmondja hasznos tippeit.

24.hu-val közös együttműködésünkben szülők meséltek nekünk a gyerkőceikkel kapcsolatos tapasztalataikról:

Ügyfeleink mondták

Anna

Emlékszem, mindig a konyhaasztal körül ültünk és együtt számolgattunk. Volt egy nagy füzetünk, tele színes postitekkel meg filctollal. És nemcsak akkor vontuk be a gyerekeket, amikor még nagyon kicsit voltak, és számukra ez játék volt, hanem később is, amikor nagyobbakként kikértük a véleményüket néhány pénzügyi kérdésben” – emlékszik vissza Anna, aki hozzátette, azt sem rejtették soha véka alá, hogy volt, amit nem tudtak megengedni maguknak, így arra nem tudtak költeni, viszont mindig tettek félre.

Ági és Balázs

Ági és Balázs 21 éves ikerlányai a Z generációsok tipikus mindennapjait élik. A lányok 16 éves koruk óta rendelkeznek bankszámlával és bankkártyával, mesélik a szülők, akik hozzátették, „nem is volt kérdés, hogy az első adandó alkalommal számlát nyitunk a gyerekeknek és elindítjuk őket a pénzügyi úton”. Mindketten jól tanulnak az egyetemen, így magasnak számító összegű ösztöndíjat kapnak, de persze a szülők is kiegészítik a lányok kasszáit, sőt diákmunkákat is vállalnak.

Zsolt

Zsolt kislánya 13 éves, és bár még se számlája, se bankkártyája, sőt mobilja sincs, az apa folyamatosan töpreng azon a feleségével, hogy ezek hogyan és mikor legyenek bevezetve a lány életébe. „Jelenleg könyvre dobálja bele a pénzt” – mondja Zsolt, aki abban is biztos, hogy szeretné minél előbb kislánya számára elérhetővé tenni a bankkártyát is. Az apa szerint ugyanis ez sokkal biztonságosabb fizetési mód, mint a készpénzhasználat, ráadásul ma már szinte mindenhol lehet kártyával fizetni, sőt sok helyen csak azzal.

Állandó kedvezmények




5-30% pénzvisszatérítést biztosítunk gyermeked számára minden hónapban, ha az OTP Junior Kedvezményprogramban részt vevő partnereknél vásárol kártyájával.

Kiemelt partnereink

KFC

KFC

Mobilfox

Mobilfox

Starbucks

Starbucks

notebook.hu

notebook.hu

Pirex

Pirex

Líra

Líra

Budapest Park

Budapest Park

Online is biztonságban



A tudatos pénzügyek mellett jó, ha tájékozódtok gyermekeddel a neten leselkedő veszélyekről is.
Nézzétek meg legfrissebb híreinket és használjátok biztonsági tippjeinket, hogy egy lépéssel a csalók előtt járhassatok!

Megnézem