
Háborús hírek nyomasztják a tőzsdéket
Kapcsolódó cikkek
A vártnál jobb munkaerőpiaci adat érkezett Amerikából
A vártnál kedvezőbb júniusi amerikai munkapiaci jelentés optimizmussal töltötte el a tengerentúli és az európai részvénypiacokat is. Átment Donald Trump költségvetési csomagja. A KKE-régió tőzsdéi is emelkedtek a kedvező hangulatban, a BUX új csúcsra, 100.000 pont közelébe kúszott. A kedvező foglalkoztatási adatok hatására kiárazódott egy 25bp-os kamatcsökkentés az USA-ban, emelkedtek a hosszú hozamok. Az euróövezeti hosszú hozamok mérséklődtek, az EUR/USD 1,18 alá került, még a forint ismét 399 alatt az euróval szemben. Mérséklődtek a nyersolaj-határidők. Ma hazai és európai iparstatisztikákra és euroövezeti termelő árindexre lesz érdemes figyelni.
Megújulóenergiás cégek húzták felfelé az európai tőzsdét
Megújulóenergia- és luxuscégek húzták felfelé az európai tőzsdét. Kamatot vágott a lengyel jegybank. Csalódást keltő foglalkoztatottsági adatok érkeztek az Egyesült Államokból. Ismét 400 felett a forint az euróval szemben. Lassult a kínai szolgáltatószektor.
Donald Trump Irán feltétel nélküli megadását követelte és felvetette az USA közvetlen beavatkozását az Izrael és Irán közötti háborúba. A vártnál gyengébb volt májusban a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés az USA-ban. A közel-keleti eszkaláció miatt az olajárak újabb 5%-kal emelkedtek, a befektetők a kockázatmentes eszközöket keresték, a részvényárfolyamok és a kötvényhozamok estek. Erősödött a dollár: az EURUSD a technikailag fontos 1,15-ös szint alá esett.
Estek az európai tőzsdék
Az európai tőzsdék estek tegnap, miután Trump amerikai elnök kommunikációja keményebbé vált Iránnal szemben: feltétel nélküli megadást követelt és felvetette az amerikai hadsereg közvetlen részvételét a konfliktusban valamint a Hamenei legfelsőbb vezető elleni potenciális csapás lehetőségét. Közben Izrael tovább támadott iráni célpontokat. Az európai részvényindexek 1% körüli mértékben estek, a STOXX 600 0,8%-kal, A legrosszabbul teljesítők között volt az az olasz UniCredit (-2,5%) és a német Bayer (-2,3%), illetve a megújuló energiával foglalkozó cégek, miután az USA Szenátusának Pénzügyi Bizottsága a nap- és szélenergia-adókedvezmények 2028-ig történő teljes kivezetését fontolgatja. A KKE-régió tőzsdeindexei – részben a korai zárás miatt – emelkedéssel zártak, a CETOP és a lengyel index 0,5, az éllovas BUX 1,6%-kal került feljebb. A hazai tőzsdét a 2,2%-kal, 26 740 forintig dráguló OTP húzta, amire ezúttal a Goldman Sachs adott 30 ezer feletti célárat. A MOL 1,7%- ot emelkedett.
Az olajcégek jól teljesítettek
Az amerikai részvényindexek is estek kedden, miután Trump elnök szavai felvetették a közvetlen amerikai beavatkozás lehetőségét Irán ellen. Emellett májusban nemcsak az ipari termelés esett váratlanul, hanem kiábrándító mértékben, 09,%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom is, figyelmeztetve a vámok fogyasztást lassító hatására. Az S&P 500 index 0,8%-ot, a Dow Jones 299 pontot, a Nasdaq pedig 0,9%-ot veszített értékéből. Jól teljesítettek az olajcégek: az ExxonMobil 1,3, a Chevron 3,2%-kal drágult, miután 5%-kal, 75 dollár fölé ugrottak az olajárak. Az arany minimálisan, az ezüst viszont 2%-ot meghaladó mértékben drágult. Jelentősen esett viszont a turizmushoz kapcsolódó részvények árfolyama, miután a JetBlue Airways (-7,9%) vezérigazgatója elmondta: a gyenge utazási kereslet miatt a szektor nehezen érheti el a nullszaldót az idén. A többi légitársaság is – a United, a Delta és az American Airlines 6,2%, 4,3% és 3,1%-kal – esett.
Az ÁKK 4 milliárd dollár értékben adott el devizakötvényeket
Az esetleges közvetlen közel-keleti amerikai katonai beavatkozás lehetősége, illetve a gyenge májusi amerikai konjunktúraadatok miatt a befektetők a kockázatmentes estközök felé fordultak. Az amerikai kötvényhozamok jelentősen, 5-10 bázisponttal estek, a tízéves 4,4%-ig. Eközben Európában a német tízéves hozam alig változott és 2,5% felett maradt, miközben a francia és az olasz hozam emelkedett. A befektetők tegnap ismét a dollárt keresték, amely így az euróval szemben is erősödni tudott; ennek köszönhetően az EURUSD ismét a lélektani és technikai szempontból is fontos 1,15-ös szint alá süllyedt.
A tegnap megjelent hír szerint az ÁKK összesen 4 milliárd dollár értékben bocsátott ki dollárkötvényeket, jelentős érdeklődés mellett: a beadott ajánlatok értéke elérte a 14 milliárd dollárt. Az öt-, a tíz- és a harmincéves lejáratból 1,5, 1, illetve 1,5 milliárd dollár értékű került a piacra, az amerikai kötvényhozamok felett 145, 175 és 195 bázispontos felárral. A romló kockázatvállalási hajlandóság és az erősödő dollár nem segített a forintnak: az euróval szembeni árfolyam visszatért a 404-es szintre. Hétfőn másfél éves csúcsaikról fordultak le az állampapír-hozamok és tegnap is a korábbi csúcsok alatt maradtak; a tízéves hozam 7,1% alatt van. Az ÁKK három hónapos DKJ-aukcióján szokatlanul erős volt a kereslet: a meghirdetett 30 milliárd forint értékű kincstárjegyre ötszörös mennyiségű ajánlat érkezett, így az adósságkezelő 50 milliárd forintra emelte az értékesítést.
Mire lesz érdemes figyelni?
A vártnál gyengébb lett a japán Tankan index és esett – de a vártnál kevesebbet – az export. Az ázsiai tőzsdék vegyesen zártak. Európában várhatóan eséssel indul majd a kereskedés a részvénypiacokon. A mai nap az esti Fed-döntésen a világ szeme, ahol várhatóan nem változnak a kamatok, azonban a közlemény és Powell elnök sajtótájékoztatója, illetve az új előrejelzések is érdekesek lehetnek. Az ÁKK a 6 hónapos DKJ-aukció mellett 10 milliárd forint értékű 2031/B kötvényt kínál idén és jövőre lejáró papírokért.
Hozzon ki többet befektetéseiből!
Személyre szabott megoldásokért keresse szakértőinket!
Az OTP Global Markets szakértői személyre szabott tanácsadással segítenek önnek megtalálni a befektetési céljaihoz szükséges eszközöket és stratégiákat.
SzakértőinkÉrtékpapírszámla
Első lépés, hogy gondoskodjon a jövőjéről.
RészletekElemzői hírlevél
Ne maradjon le friss elemzéseinkről!