
Meddig szenved még a Bayer?
Kapcsolódó cikkek
Mit hoztak az elmúlt napok a piacokon?
Eseményekben gazdag volt az elmúlt hét: Az amerikai részvénypiac a napokban újabb történelmi csúcsokra kapaszkodott, miután elfogadták az újabb költségvetési lazítást, és ha a július hónap is jól sikerül, az legalábbis a historikus tapasztalatok alapján az év hátralevő részére nézve is jó jel lehet. Persze a kereskedelmi vámok felfüggesztése a következő napokban kifut, kemény tárgyalási adok-kapok indulhat, ez azért még óvatosságra inthet. Jól néz ki mindenesetre a dél-koreai részvénypiac, és egyelőre a chipgyártók is jól állták a sarat, a Bayer viszont szenved, és az LVMH is strukturális problémákkal küzd.
Mit mondhat július az idei teljesítményről?
A héten új történelmi csúcsot döntött az amerikai S&P 500 index, miután májusban 6,2, majd júniusban 4,6%-kal emelkedett. Historikusan július az egyik legjobban teljesítő hónap, így könnyen lehet, hogy a rali tovább folytatódik. Márpedig, ha a július hónap jól sül el – és az amerikai politika a vámtárgyalásokkal nem ássa ezt alá -, akkor jellemzően az év hátralevő része is emelkedést hoz.
A Bayer árfolyama 2015 óta folyamatos nyomás alatt van, főként a Monsanto felvásárlása nyomán keletkezett jogi és pénzügyi terhek miatt. A Roundup gyomirtóval kapcsolatos, több tízezer aktív per milliárdos kockázatot jelent. Bár a cég költségcsökkentési programot indított és ígéretes gyógyszerfejlesztéseken dolgozik, a jogi bizonytalanság és a fejlesztések kockázatai miatt mi egyelőre óvatosak lennénk a beszállással.
Ha ránézünk a Bayer árfolyamára, láthatjuk, hogy 10 éve lejtmenetben van a részvény. Természetesen voltak időszakok, amikor jelentős, akár több mint 50%-os emelkedést is tudott produkálni a papír, de ahhoz, hogy ezeket el tudjuk kapni, jó adag szerencsére volt szükség. Rossz időzítéssel pedig nagyon komoly mínuszokat lehetett összehozni.
De miért esik 2015 óta az árfolyam? Azért, mert a német gyógyszercég nagyon sok pénzért felvásárolta az amerikai gyomirtó gyártó céget, a Monsanto-t, ezzel jelentősen eladósítva a céget. Ráadásul a Monsanto-val olyan, gyakorlatilag a felvásárlás óta tartó peres ügyeket is nyakába vett a cég, ami azóta is nyomás alatt tartja az árfolyamot, hiszen ezek a perek potenciálisan többmilliárd dollár kártérítés kifizetésével is járhatnak. A vád szerint a Roundup gyomirtó szer rákos megbetegedéseket okozott, és még most is kb. 60 ezer aktív perrel néz szembe a vállalat, holott az elmúlt években bizonyos esetekben már megegyezett többszázmillió dolláros kártérítésekről.
A legfrissebb hír a peres ügyekkel kapcsolatban június 30-án érkezett, amikoris a Legfelsőbb Bíróság kérte a legfőbb ügyészt, hogy nyújtson be egy beadványt, amiben kifejti az amerikai kormány álláspontját a Bayer beadványával kapcsolatban. Ez azzal kapcsolatos, hogy a Bayer megtámadta a Missouri állambeli fellebbviteli bíróság döntését, amelyben a német cég ellen hozott 1,25 millió dolláros ítéletet helyben hagyta. A Bayer jogászai azzal érvelnek, hogy a bíróság döntése kizárólag az állami szintű „figyelmeztetés elmulasztására” vonatkozó állításokon alapult. Holott a szövetségi törvényeknek elsőbbséget kell élvezniük az ilyen államszintű törvényekkel szemben, és abban nem voltak ilyen előírások.
A Bayernél bizakodóak a legfőbb ügyész bevonásával kapcsolatban, és remélik, hogy így több tízezer folyamatban lévő pert utasíthatnak el. Ezzel együtt, arról döntés, hogy a bíróság tárgyalja-e az ügyet csak 2026-ban várható. Vagyis továbbra is elhúzódó jogi csatára lehet számítani. A Bayer részvénye az idei évben eddig nem teljesített rosszul. Egyrészt bizonyos időszakonként fellángol az optimizmus azzal kapcsolatban, hogy a peres eljárásokban a Bayer szempontjából pozitív döntések születhetnek, másrészt sokan úgy gondolják, hogy ezek a kiadások már be vannak árazva a részvényárfolyamba.
Az optimista tábor azt is pozitívan értékeli, hogy a cégnél még korábban elindítottak egy költségcsökkentési folyamatot, aminek keretében 2 ezer ember bocsátanak el, illetve megpróbálják csökkenteni a bürokráciát, átstrukturálva a szervezeti működést. Ezzel 3 év alatt 2 milliárd eurót spórolnának meg.
A jövőbeli növekedés kulcsa a gyógyszerüzletág lehet, hiszen több potenciális blockbuster várományos készítmény is van késői fázisú tesztelés alatt. Ebből a legfontosabb az Asundexian stoke és trombózis elleni gyógyszer, aminek a csúcsértékesítése 5 milliárd euró felett is lehet a cég szerint. Igaz, a prognózis óta az egyik indikációra nem mutatkozott kellően hatásosnak a készítmény, így kérdéses, hogy mekkora lehet ezzel együtt a potenciális bevétel, és azt mikorra érheti el a gyógyszer. A stroke elleni indikációra vonatkozó teszteredmények októberben várhatók.
Az évek óta folyamatosan eső árfolyamnál értelemszerűen eljön a pont egyszer, amikor megfordul a részvény, de hogy amit idén láttunk az egy tartós fordulat kezdete-e, azzal kapcsolatban kétségeink vannak. A 10 éve húzódó perekben továbbra sem látjuk, hogy érdemi előrelépés lenne várható a rövid távon, a fejlesztés alatt álló gyógyszerek pedig mindig nagy bizonytalanságot hordoznak magukban. Ezért mi nem az optimista tábort erősítjük a Bayer részvényével kapcsolatban, legalábbis egyelőre.
Bayer technikai kép
A hosszú távú csökkenő trendben akkor történhetne változás, ha az utolsó long jelzés óta tartó emelkedés a napokban nem sértené a 25-ös szintet lefelé. Az esélye megvan a fordulatnak, de ahhoz, még dolgoznia kell a görbének. Amennyiben megsérülne az emelkedő trend akkor érvényben maradhatna a fő csökkenő trend. Napokon belül döntési szituáció jöhet.
Hozzon ki többet befektetéseiből!
Személyre szabott megoldásokért keresse szakértőinket!
Az OTP Global Markets szakértői személyre szabott tanácsadással segítenek önnek megtalálni a befektetési céljaihoz szükséges eszközöket és stratégiákat.
SzakértőinkElemzői hírlevél
Ne maradjon le friss elemzéseinkről!