
Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesülete
A Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesületének egyik legfontosabb küldetése, hogy elérhetővé tegye az alapvető információkat látássérült tagjai számára. Sok idős látássérült nem tudja használni a modern számítástechnikai eszközöket, akik így nem értesülnek a mindennapi hírekről, kimaradnak a számukra elérhető jogi és szociális támogatásokból, valamint a közösségi programokból. Sajnos sok esetben ezek az információk életbevágóak, és ezek hiánya elszigeteltséghez, elmagányosodáshoz vezethet.
Az Egyesület szeretné ezt a problémát megoldani egy Braille-nyomtató beszerzésével. Ez az eszköz lehetővé tenné, hogy rendszeresen és gyorsan eljuttassák a fontos információkat azokhoz a látássérült személyekhez is, akik kizárólag a Braille-írást ismerik.
Jelenleg a Braille-leveleket más szervezetekkel vagy cégekkel kell elkészíttetniük, ami rendkívül idő- és költségigényes. Ezért évente csak korlátozott számban tudnak ilyen leveleket kiküldeni. Saját nyomtatóval viszont képesek lennének legalább kéthavonta, rendszeresen tájékoztatni a kizárólag Braille-t használó tagjaikat.
A Braille-nyomtató beszerzése azonban nemcsak a tájékoztatást segítené. Az egyesület az eszközt az alábbi célokra is használni tudná:
- Oktatási anyagok adaptálása látássérültek számára
- Éttermek, szolgáltatók akadálymentesítése, például Braille-étlapok készítésével
- Egyéb közösségi és akadálymentesítési célok megvalósítása
A Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesülete (VGYHE) 2005-ben alakult közhasznú civil szervezet, amely a Magyarországon élő látássérült személyek érdekképviseletével foglalkozik. Fő tevékenységünk közé tartozik többek között a látássérült személyek segédeszköz-beszerzésének támogatása, a munkaerőpiaci elhelyezkedésük segítése, a szabadidős, sport- és kulturális programok szervezése, valamint a munkahelyteremtés a megváltozott munkaképességű munkavállalók számára. Közel tíz szolgáltatást nyújtanak, amelyek mindegyike a látássérült személyek lehetőségeinek javítását célozza. Programjaik nemcsak a látássérült, hanem a látó társadalom felé is irányulnak: ennek keretében elsősorban digitális, kulturális és épített környezettel kapcsolatos akadálymentesítést végeznek, szemléletformáló foglalkozásokat tartanak oktatási intézményekben és cégeknél, valamint kampányokkal igyekeznek előmozdítani a látássérült személyek társadalmi integrációját.
Összegyűlt adomány: 3 535 352 Ft