
KIKAPCS. Alapítvány
A sajátos nevelési igényű (röviden: SNI) gyermekek számára egy egyszerű fogorvosi vizsgálat is súlyos kihívást jelenthet. Egy hagyományos rendelőben a fények és zajok gyakran elviselhetetlenek számukra, sok helyen ráadásul nem is tudják fogadni őket a megfelelő orvosi ellátás hiánya miatt. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az SNI gyermeket nevelő családok gyakran kerülnek szociális és anyagi szempontból is a társadalom perifériájára.
Hasonló a helyzet a dietetikai ellátással is, mely szintén kulcsfontosságú az SNI gyerekek fejlődése szempontjából: bár Magyarországon több mint 100 000 SNI gyermek él, a számukra megfelelő szakmai segítség csak kevesek számára elérhető. Az érintett gyermekek étkezési lehetőségei sokszor szintén erősen korlátozottak, ezért a szülők és a kirendelt szakemberek nehezen, vagy akár egyáltalán nem tudnak olyan étrendet biztosítani számukra, amely fejlődésüket és fejlesztésüket segíti.
A KIKAPCS. Alapítvány kiemelt szakmai céljának tekinti, hogy a közösségéhez tartozó 200 család életminőségét fogászati és dietetikai szolgáltatásokkal javítsa. Orvoskommunikátor szakemberekkel együttműködve készítenek fel fogorvosokat és dietetikusokat az SNI gyermekek megfelelő ellátására.
A gyűjtés célja, hogy a KIKAPCS. Alapítvány által támogatott minden családnak 85.000 Ft értékben biztosítanak olyan alapvető fogászati és dietetikai ellátást, melyet máshol nem tudnának igénybe venni gyermekük állapota miatt.
A KIKAPCS. Alapítvány 2019 óta segíti a sajátos nevelési igényű (röviden: SNI) gyerekeket, illetve családjaikat. Az alapítvány fő célja, hogy a speciális nevelési igényekből eredő problémák miatt a társadalom perifériájára kerülő családok barátokra és támogatásra találjanak.
A szervezet havi programjai és évente megrendezésre kerülő, gyógypedagógusokkal kísért nyaralásai úgy építik az érintett családok közösségét, hogy közben kikapcsolódási lehetőséget is nyújtanak a gyerekeknek és hozzátartozóiknak.
Az alapítvány által támogatott 200 család életét más módon is igyekeznek megkönnyíteni: az „ép testben ép lélek” gondolatból kiindulva fogászati és dietetikai ellátást is biztosítanak számukra. Fontosnak tartják ugyanis, hogy az SNI gyermekek ugyanolyan ellátásban részesüljenek, mint átlagos képességű társaik.
Összegyűlt adomány: 22 910 438 Ft
A gyűjtés célja:
A gyűjtés célja, hogy 200 SNI gyermeket nevelő család számára térítésmentesen elérhetővé tegyük azokat a személyre szabott fogászati és dietetikai tanácsadási szolgáltatásokat, amelyek az állami rendszerben vagy nem elérhetők, vagy nem az SNI sajátosságokra szabottak. A program fókuszában az egészségmegőrzés, a prevenció és az életminőség javítása áll.
A gyűjtés célcsoportja, kedvezményezettjei:
A KIKAPCS. közösség tagjai – 200 olyan család, akik SNI (sajátos nevelési igényű) gyermeket nevelnek. A gyerekek gyakran fokozott szenzoros érzékenységgel, emésztési problémákkal vagy fogászati szorongással küzdenek, ezért számukra kiemelten fontos a biztonságos, empatikus és szakmailag felkészült környezet biztosítása.
A gyűjtés megvalósulása / szakmai beszámoló:
A befolyt támogatásból minden család számára 85 000 Ft értékű egészségügyi szolgáltatási csomagot biztosítunk, amely az alábbiakat tartalmazza.
- egyéni dietetikai konzultáció, amely során a gyermek állapotához és igényeihez illeszkedő étrend-javaslat készül,
- gyermekbarát, SNI-érzékenyített fogászati szűrés és alapellátás, amelyet megelőzően orvoskommunikációs tréninget tartottunk az ellátó szakemberek számára.
A program egyik kulcseleme az egészségügyi dolgozók felkészítése volt az SNI gyermekekkel való hatékony és empatikus kommunikációra. A tréning során
- bemutattuk az SNI gyermekekkel való kapcsolatteremtés kihívásait,
- gyakorlati szituációkon keresztül fejlesztettük a szakemberek érzékenyítő készségeit,
- kommunikációs protokollokat dolgoztunk ki, amelyek hosszú távon is alkalmazhatók a mindennapi ellátás során.
A családok támogatását digitális formában elérhető edukációs anyagokkal is segítettük, amelyek
- táplálkozási naplót tartalmaznak az étrendi változások nyomon követésére,
- gyermekbarát fogápolási útmutatót, amely játékos formában tanítja meg a helyes szájhigiénés szokásokat, valamint
- szakértői tanácsokat az SNI gyermekek speciális igényeire szabva.
A gyűjtés megvalósításának költségei:
- 1. Egészségügyi szolgáltatások
költségei
- Dietetikus szakemberek díja
- Fogorvosi vizsgálatok, kezelések költségei - 2. Orvoskommunikációs szakértők
díjazása
- SNI-kompatibilis kommunikációs tréningek tartása
- Egészségügyi dolgozók érzékenyítése, edukációja - 3. Anyagköltségek
- Fogászati beavatkozásokhoz szükséges anyagok, eszközök (pl. tömőanyag, higiéniai eszközök, egyszer használatos védőfelszerelések
- Személyre szabott étrendtervezéshez szükséges segédanyagok (nyomtatott vagy digitális formában) - 4. Adminisztrációs és
lebonyolítási költségek
- Projektkoordinátor díja
- Időpontfoglalási rendszer, kapcsolattartás
- Jelentkezési űrlapok, adatkezelés költségei - 5. Kommunikációs és edukációs
anyagok
- Online segédanyagok (pl. táplálkozási napló, fogápolási útmutató) fejlesztése és terjesztése - 6. Mérési és értékelési
költségek
- Hatásmérési kérdőívek fejlesztése, kiértékelése
- Szakmai beszámoló elkészítése
A gyűjtés eredményei (az eredményesség mérésére szolgáló eszközök, mérőszámok bemutatása:
- 200 család részesül személyre szabott, gyermekbarát egészségügyi támogatásban.
- Mérési eszközök
- Dietetikai elő- és utókérdőív (szülői visszajelzés az étkezési szokások változásáról)
- Fogászati szűrések jegyzőkönyvei
- Érintettek elégedettségi kérdőív